Viešojo kalbėjimo ekspertas pataria, kaip išvengti dažnų klaidų
Data: 2018 m. balandžio 03 d.
Viena iš dažniausių klaidų, kurias daro žmonės, norintys išsiugdyti gerus viešojo kalbėjimo įgūdžius – jie taip susitelkia į tai, ką kalba patys, kad nebegirdi kito, sako viešojo kalbėjimo ekspertas Igoris Vasiliauskas. Apie šią ir kitas klaidas, scenos baimės nugalėjimą, sėkmingą kasdienę komunikaciją ir kitas su viešuoju kalbėjimu susijusias temas jis pasakojo DELFI TV konferencijoje.
Kaip išmokti kalbėti viešai?
Kam reikalingi viešojo kalbėjimo įgūdžiai? Gal juos lavinti reikia tik politikams, scenos žvaigždėms ar pardavėjams? I. Vasiliauskas ragina į tai pažvelgti plačiau. „Kokių kompetencijų dabar reikia ateities darbuotojui? Yra du pagrindiniai blokai: reikia išmanyti technologijas ir reikia išmokti komunikacijos. Tiek komunikacijos per technologijas, tiek tarpasmeninės, verbalinės, neverbalinės komunikacijos, bet bendrauti, perduoti, parduoti, išgirsti ir išklausyti – tai yra komunikacijos įgūdžiai, reikalingi kiekvienam, nes norim to ar ne, mes vis tiek tame dalyvaujame“, – kalbėjo jis.
Ką turėtų daryti žmonės, norintys išmokti sklandžiai kalbėti viešai? Vienas svarbiausių I. Vasiliausko patarimų – kuo daugiau kalbėkite garsiai, net jei esate vienas ir niekas jūsų nesiklauso. „Ruošiatės pranešimui, kalbai – namie kalbėkite garsiai. Mes dažnai negirdime savęs iš šalies, o pradėjęs kalbėti garsiai, įsiklausai ir išgirsti, ar žodis gerai gulasi sakinyje, ar sakinys gerai gulasi temoje. Galų gale, klausydamasis savęs turi pagalvoti, ar pats supratai, ką pasakei, ir ar tave supras auditorija“, – pasakojo I. Vasiliauskas.
Be kalbėjimo garsiai, būtina ir kuo daugiau skaityti: tai turtina žodyną ir leidžia greičiau reaguoti vykstant tarpasmeninei komunikacijai. „Žmogaus reakcija bendraujant priklauso nuo to, kiek jis išsilavinęs, išprusęs. Jei žmogus daug skaito, reaguodamas jis iš karto randa tinkamus žodžius, jis pamato temą, kuria kryptimi gali reaguoti. Taip pat yra technikos, kurios išmoko greitai reaguoti, vadinamasis ekspromtas. Kaip kokioje situacijoje pasielgti: kautis, muštis, ar nueiti į šoną? Išgirsti ir parodyti, kad supranti, ar apsimesti, kad klausimas visiškai „kiaurai praėjo“? Šito reikia mokytis ir to išmokstama“, – įsitikinęs I. Vasiliauskas.
Kaip nugalėti baimę
Visgi, vien pozityvaus mąstymo neužteks. „Esminis dalykas visada yra pasiruošimas ir stiprus turinys. Be pasiruošimo neišgelbės joks ekspromtas. Manęs kartais prašo: pamokyk truputį pamanipuliuoti, išsisukti, nes turinys silpnas. Ne, tokiu atveju padėti negaliu, kol negrįšime prie turinio, nes jis yra bazinis dalykas“, – pabrėžė lektorius.
Jei turinį jau turite paruošę, bet vis tiek jaudinatės, prieš lipdami į sceną padarykite paprastų fizinių pratimų: užkulisiuose pasivaikščiokite greitesniu nei įprasta tempu, arba tiesiog greičiau ir giliau pakvėpuokite. „Kas vyksta – organizme atsiranda tam tikras deguonies persisotinimas, tada pradeda šiek tiek svaigti galva, atsiranda tam tikras atsipalaidavimas, lyg lengva euforija. O baimė, jei esate pasiruošęs, trunka tik pirmąsias kelias sekundes scenoje“, – sakė jis.
Kad jaustumėtės dar drąsiau, galite išmėginti ir kitą triuką: susiraskite auditorijoje žmogų, kuris jums dėl kokių nors priežasčių imponuoja. „Gal jis jums simpatiškas, gal matote, kad reaguoja ir jam įdomu, ką jūs kalbate – tuomet savo dėmesį koncentruokite į tą žmogų“, – patarė I. Vasiliauskas.
Ką pamiršta politikai
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/m360/naujausi-straipsniai/viesojo-kalbejimo-ekspertas-pataria-kaip-isvengti-daznu-klaidu.d?id=76927683